AstroFORUM 
AstroFORUM - Astronomiczne Forum Dyskusyjne

Promocja
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
...

* * 

Astronomiczny początek roku.

Tytuł Autor Czas nadesłania
   Astronomiczny początek roku.    Matik 2017-09-17 23:36:16+02
      Jak to w rzeczywistości jest ?    Matik 2017-09-20 18:58:16+02

Dodaj nową wypowiedź | Lista wątków

*
*

* * 

Witam wszystkich - jestem tutaj po raz pierwszy.
Zajmuje mnie ostatnio temat orbity Ziemi. Szukam danych na temat początku roku astronomicznego dla kolejnych kilku lat. Niestety nie udaje mi się tego nigdzie znaleźć.
Kiedyś wyobrażałem sobie, że początek roku to moment przejścia przez Peryhelium. Gdy wpadła mi w ręce tabela danych dot. absyd Ziemi, to szczęka mi opadła ze zdziwienia. Gdyby rok trwał miedzy kolejnymi peryheliami Ziemi, to jego długość oscylowałaby między 363 a 368 dni. Jest to skutkiem obecności Księżyca. Ziemia biegnie po orbicie nie swoim środkiem, tylko barycentrum układu Ziemia - Księżyc, które jest usytuowane w odległości ok. 4700 km od jej środka. Ponieważ absydy są zdefiniowane jako odległość między centrami gwiazdy i planety, to przejście Ziemi przez półoś wielką orbity nie zgadza się z momentem osiągnięcia przez nią ekstremalnej odległości - peryhelium i aphelium, bo centrum Ziemi może się w tym momencie znajdować albo wewnątrz orbity albo poza nią. Prawie nigdy nie znajduje się najbliżej Słońca w momencie przekraczania osi orbity.
Ten właśnie moment - przejście Ziemi przez półoś wielką orbity od strony ogniska, w którym usytuowane jest Słońce, to astronomiczny początek roku.
Jest w necie masa danych na temat początku pór roku ale na temat początku roku nie znalazłem nic.
Może ktoś ma jakieś dane na ten temat ?

Matik - 2017-09-17 23:36:16+02

Odpowiedz | Cytuj    Drzewo | W dół (1)
*
*

* * 
Jak to w rzeczywistości jest ?
W odpowiedzi na: Astronomiczny początek roku.

Interesuję się astronomią amatorsko i nie mam dostępu do pewnych źródeł wiedzy a niektóre definicje poznane z Wikipedii wydaję mi się sprzeczne.
Czytam w Wikipedii definicję absyd - https://pl.wikipedia.org/wiki/Apsyda_(astronomia)
i dalej tebelę absyd (peryheliów i apheliów) Ziemi dla kolejnych 25 lat. Z prostego rachunku wynika, że czasowa odległość miedzy kolejnymi peryheliami oscyluje w zakresie od ok. 8716 godz dla roku 2012 do 8824 godz. dla roku 2008.
Różnica wynosi prawie 4,5 dnia.
Jest to zgodne z wyjaśnieniem podanym na stronie United States Naval Observatory: http://web.archive.org/web/20160531024033/http://aa.usno.navy.mil/faq/docs/apsides.php a wynika z obecności Księżyca.
Czytam dalej, również w Wiki, definicję "Roku anomalistycznego" - jest to czas między kolejnymi przejściami Ziemi przez peryhelium orbity i wynosi 365 dni 6 godzin 13 minut i 53,87 sekundy.
Jeśli peryhelium to nadal to samo, to czas nie zgadza się ! Wg tabeli absyd wynosi dużo więcej !
Co to jest więc peryhelium ? Czy jest to miejsce geometryczne przecięcia się osi wielkiej z orbitą, czy miejsce o najmniejszej odległości między środkiem Ziemi a środkiem Słońca ?

Matik - 2017-09-20 18:58:16+02

Odpowiedz | Cytuj    Drzewo | W górę
*
*

* * 

Tytuł Autor Czas nadesłania
   Astronomiczny początek roku.    Matik 2017-09-17 23:36:16+02
      Jak to w rzeczywistości jest ?    Matik 2017-09-20 18:58:16+02

Dodaj nową wypowiedź | Lista wątków

*
*